A könyvtárba látogató diákokkal (26 fő) beszélgettem, és a következő megállapításokra jutottam:
A diákok életének fontos kelléke a számítógép és az internet. A megkérdezett diákok 80 %-a rendelkezik otthoni internet hozzáféréssel. Naponta minimum 1-2 órát töltenek internetezéssel, de nem ritka az 5-6 óra sem. Akinek nincs internet hozzáférésük, azok főleg az iskolában használják a netet. Erre (is) jó hely a könyvtár.
Arra a kérdésre, hogy milyen célból használják a világhálót a következő válaszokat adták: levelezés, csevegés (chat), MSN, böngészés, filmek, zenék letöltése, játék, közösségi oldalak. Témák, melyekben szívesen böngésznek: hírek, sport, divat, mozi/tv műsor, receptek keresése. Tanulásra, iskolai feladatok megoldására 38%-uk használja a netet. Sajnos az is jellemző, hogy bíznak az internet nyújtotta szolgáltatásokban és információkban. Az ott talált információk hitelességében a diákok nagy része nem kételkedik, feltétel nélkül fogadja el.
A virtuális közösségek nagyon fontosak számukra. A megkérdezettek közül egy tanuló kivételével mindegyikük tagja legalább egy közösségi oldalnak, többségében ez az IWIW, de többen 2-3 portálon is jelen vannak (MyVip, MySpace, FaceBook). Ezeket az oldalakat ismerkedésre, kapcsolattartásra használják.
Többségük találkozott már a "netgeneráció" kifejezéssel, de megfogalmazni csak 3 ember tudta.
A tanulók majdnem a fele nem használt még multimédia oktatóanyagot (neten vagy CD-n) a tanuláshoz. Akik már használtak, azok szerint jó, mert segít a gyakorlásban, érdekesebbé teszi. Viszont mindegyikük örülne, ha a tanárok órán alkalmaznának multimédiás eszközt, ezzel színesebbé, érdekesebbé téve a tanórákat.
Összegzésként megállapítható, hogy a mai tanulók többségének a számítógéphez és az internethez fűződő viszonya igen szoros. Ez fordítottan arányos a könyvekhez fűződő kapcsolatukhoz, amely kapcsolat kimerül a tankönyvek és a kötelező olvasmányok átolvasásán. (Kivételek persze vannak. Szerencsére.)
Az internetezésre fordított energiájukat próbáltam hasznosítani amikor elkészítettem a
könyvtár blogját, így hívva fel figyelmüket a könyvtárra, kulturális programokra, pályázatokra, könyvekre.
Tavaly az egyik diák iwiw üzenetben kérdezte meg tőlem, hogy milyen könyvek is vannak nála, írjam meg neki. Ezután jött az ötlet, és létrehoztam a Széchenyi István Gimnázium Könyvtára Klubot az iwiw-en. Ezzel is hasonló céljaim voltak: híreket, információkat küldeni a könyvtárról, "elérni" a tanulókat. Továbbá diákoknak egyéni üzenet küldésére is használhatom, pl. könyvtári könyvek visszahozatala. Ez azért is jó, mivel az iskola könyvtári rendszerének nincs interneten elérhető modulja, (vagyis létezik, csak az iskolának nincs) ezért a diákok otthonról nem tudják megnézni, hogy megvan-e egy adott könyv a könyvtárban, vagy hogy mely könyvekkel tartoznak.