2009. november 30., hétfő

Web 2.0 eszközök

Könyvtárostanárként speciális a helyzetem, mivel nem egy konkrét tantárgyhoz választottam a web 2.0-ás alkalmazásokat.

Pedagógia céljaim: figyelemfelkeltés, motiválás az olvasásra, a könyvtári programokon való részvételre, web alapú kreatív tevékenység fejlesztése.

Az előző feladat azon kérdésére válaszolva, hogy milyen ötleteink vannak arra, hogy a diákok internetezésre fordított energiájukat hasznosítsuk az iskolában, már említettem két web 2.0-ás alkalmazást,melyeket már használok a munkám során.
Ezek közül az egyik a könyvtár blogja, a másik pedig az iwiw-en a könyvtár klubja.

A blog (webnapló) írásához a Google blogger szolgáltatását választottam. Az alkalmazás segítségével könnyen létrehozható, személyre szabható blogunk. A bejegyzések publikálása mellett lehetőség van arra is, (mint minden blognál,) hogy az olvasók megjegyzéseket fűzzenek az egyes oldalakhoz. Továbbá bővíthető a blog képekkel, színesíthető videókkal is.

Az iwiw a közösségi hálózatok csoportjába tartozik. Azért választottam az iwiw-et, mert szinte mindegyik diák tagja és én is ebbe a „szociális hálóba” lettem „beszervezve”. Tehát létrehoztam a Széchenyi István Gimnázium Könyvtára Klubbot, abból az egyszerű célból, hogy (mint ezt már írtam) „elérjem” a diákokat. Azt gondoltam, hogy így eredményesebben tudok információkat eljuttatni hozzájuk, mintha csak a könyvtár faliújságára tenném ki az iskolában. (Azért mindkét helyre kiteszem a felhívásokat.)

Ötleteim, terveim

- A youtube-ra feltölteni videókat, a könyvtári eseményekről, ezeket is közzétenni a blogon, iwiwen.

- Internetes szavazások indítása a poll-r alkalmazás használatával. (Vagy a blogger beépített szavazás/közvélemény kutatás modulját is használhatom.) Itt bárki indíthat szavazásokat, és azokat a blogjába, weboldalába beágyazhatja. A szavazás névtelen, tehát a poll-r felhasználói semmit sem tudnak meg a szavazatokat leadókról. Hátránya, az hogy egy gépről csak egy szavazatot fogad el, és mivel a könyvtárban, és az iskolában is sok diák használ egy-egy gépet ezért nem jól használható.

- „Olvastad már?” - Könyvajánlók, könyvismertetések tanulóktól, tanároktól a blogon, iwiw-en.

2009. november 20., péntek

Tanítványaink internetezési szokásai

A könyvtárba látogató diákokkal (26 fő) beszélgettem, és a következő megállapításokra jutottam:
A diákok életének fontos kelléke a számítógép és az internet. A megkérdezett diákok 80 %-a rendelkezik otthoni internet hozzáféréssel. Naponta minimum 1-2 órát töltenek internetezéssel, de nem ritka az 5-6 óra sem. Akinek nincs internet hozzáférésük, azok főleg az iskolában használják a netet. Erre (is) jó hely a könyvtár.
Arra a kérdésre, hogy milyen célból használják a világhálót a következő válaszokat adták: levelezés, csevegés (chat), MSN, böngészés, filmek, zenék letöltése, játék, közösségi oldalak. Témák, melyekben szívesen böngésznek: hírek, sport, divat, mozi/tv műsor, receptek keresése. Tanulásra, iskolai feladatok megoldására 38%-uk használja a netet. Sajnos az is jellemző, hogy bíznak az internet nyújtotta szolgáltatásokban és információkban. Az ott talált információk hitelességében a diákok nagy része nem kételkedik, feltétel nélkül fogadja el.
A virtuális közösségek nagyon fontosak számukra. A megkérdezettek közül egy tanuló kivételével mindegyikük tagja legalább egy közösségi oldalnak, többségében ez az IWIW, de többen 2-3 portálon is jelen vannak (MyVip, MySpace, FaceBook). Ezeket az oldalakat ismerkedésre, kapcsolattartásra használják.
Többségük találkozott már a "netgeneráció" kifejezéssel, de megfogalmazni csak 3 ember tudta.
A tanulók majdnem a fele nem használt még multimédia oktatóanyagot (neten vagy CD-n) a tanuláshoz. Akik már használtak, azok szerint jó, mert segít a gyakorlásban, érdekesebbé teszi. Viszont mindegyikük örülne, ha a tanárok órán alkalmaznának multimédiás eszközt, ezzel színesebbé, érdekesebbé téve a tanórákat.
Összegzésként megállapítható, hogy a mai tanulók többségének a számítógéphez és az internethez fűződő viszonya igen szoros. Ez fordítottan arányos a könyvekhez fűződő kapcsolatukhoz, amely kapcsolat kimerül a tankönyvek és a kötelező olvasmányok átolvasásán. (Kivételek persze vannak. Szerencsére.)
Az internetezésre fordított energiájukat próbáltam hasznosítani amikor elkészítettem a könyvtár blogját, így hívva fel figyelmüket a könyvtárra, kulturális programokra, pályázatokra, könyvekre.
Tavaly az egyik diák iwiw üzenetben kérdezte meg tőlem, hogy milyen könyvek is vannak nála, írjam meg neki. Ezután jött az ötlet, és létrehoztam a Széchenyi István Gimnázium Könyvtára Klubot az iwiw-en. Ezzel is hasonló céljaim voltak: híreket, információkat küldeni a könyvtárról, "elérni" a tanulókat. Továbbá diákoknak egyéni üzenet küldésére is használhatom, pl. könyvtári könyvek visszahozatala. Ez azért is jó, mivel az iskola könyvtári rendszerének nincs interneten elérhető modulja, (vagyis létezik, csak az iskolának nincs) ezért a diákok otthonról nem tudják megnézni, hogy megvan-e egy adott könyv a könyvtárban, vagy hogy mely könyvekkel tartoznak.

2009. november 18., szerda

A netgeneráció a könyvtárban

Egy kis könyvtári humor
"Csak böngésszek? Azt lehet számítógép nélkül is?"

"Ebben a könyvben találtam információkat az iskolai dolgozatomhoz. Hová kattintsak a nyomtatáshoz?"
A képek forrása: www.cartoonstock.com

2009. november 16., hétfő

E-learning

Miért éppen ezt a képzést választottam?
Motivációm egyrészt a szakmai tapasztalatszerzés, másrészt a tananyaggal kapcsolatos kíváncsiság. Számítástechnika-könyvtár szakos tanárként a számítógépet, mint "olyat", a témakörök egy részét elég jól ismerem.
Napjainkban a hagyományos könyvtár szerepe átalakul. A tudás már nem csak a könyvekből szerezhető meg. Az internet segítségével pár kattintással eljuthatunk bárhová, más országok, más kontinensek elektronikus könyvtáraiban barangolhatunk.
Az interneten elérhető információk nagy része azonban hibás (nem az elektronikus könyvtárakra gondolok). A diákok többsége nem tudja kritikusan kezelni a netről leszedett információkat, ebben mindenképpen segítségre szorulnak.
A könyvtárnak fontos szerepe van az oktatás, nevelés folyamatában, az élethosszig tartó tanulás megalapozásában a kulcskompetenciák fejlesztésével.
A könyvtárnak (is) változnia kell, nyitnia kell a digitális világ felé. Felelnie kell a kihívásokra. Hát most én is ezt teszem.
Ettől a képzéstől azt várom, hogy megtanulok új módszereket, ötleteket kapok arra hogyan tudok könyvtárostanárként még hatékonyabban működni.
A jövő könyvtára?
"Van egyáltalán könyv?"
kép forrása: www.cartoonstock.com

2009. november 13., péntek

Ez itt a reklám helye


Ajánlom mindenkinek (aki nem ismeri) a másik blogomat, a Széchenyi Gimnázium Könyvtárának blogját.

2009. november 11., szerda

Csatlakoztam

Megkésve bár, de lelkesen.